1431248 420

آوارگی زلزله‌زدگان سی‌سختی پس از ۸ ماه


1431248 420

به گزارش «تابناک» به نقل از ایلنا، ۸۰۰ واحد به علت خسارت این زلزله ۶۰ تا ۱۰۰ درصد نیاز به بازسازی دارد و از مجموع سه هزار و ۷۰۰ واحد نیز ۲ هزار و ۹۰۰ واحد تعمیری هستند.

از مجموع ۸۰۰ واحد بازسازی ۴۲۰ واحد شهری و ۳۸۰ واحد روستایی و از ۲ هزار و ۹۰۰ واحد تعمیری هزار و ۵۰۰ واحد شهری و هزار و ۴۰۰ واحد روستایی است.

اگرچه این زمین لرزه تلفات جانی نداشت اما علاوه بر خسارت شدید به منازل مسکونی مردم، ۶۷ نفر مصدوم برجای گذاشت و البته زلزله ۴.۵ ریشتری ششم اسفندماه همان سال و در‌ست پس از ۷ روز از زلزله اول سی‌سخت ۱۴ نفر دیگر مصدم شدند و خانه‌هایی که ترک خوردگی و خسارت کمتری از زلزله قبلی دیده بودند در این زمین لرزه بیشتر و شدید‌تر و حتی غیرقابل سکونت شدند.

با گذشت حدود هشت ماه از وقوع آن زلزله تخریب‌گر اما روند ساخت منازل مسکونی اکنون و در آستانه سرمای سوزناک قله های دنا رضایت بخش نیست و سرمای زودرس هم فرارسیده است.

وعده مسئولان برای تحویل مسکن زلزله‌زدگان محقق نشده است

وضعیت ساخت مسکن همچنان دغدغه اصلی زلزله‌زدگان شهر سی‌سخت و شهرستان دنا بوده و وعده مسئولان مبنی بر تحویل مسکن تا قبل از فصل سرما به دلایل مختلف محقق نشده و حالا زلزله‌زدگان باید خود را آماده تحمل سوز سرمای منفی ۲۰ درجه زمستان‌های شهر سی سخت در پای ارتفاعات دنا کنند.

ناکافی بودن تسهیلات حتی برای واحد‌های ۸۰ متری مدنظر بنیاد مسکن، آزاد‌سازی قطره چکانی تسهیلات، پرداخت نشدن تسهیلات به بخش کشاورزی، امهال نشدن تسهیلات بخش‌های زیان دیده، بر زمین ماندن مطالبات شهرداری از بنیاد مسکن، بلاتکلیفی خانه‌های تخریبی مشمول کمیسیون ماده پنج و محروم ماندن خانه‌های تخریب شده خارج از محدوده شهر از مشکلات اساسی کنونی سی سخت پس از زلزله است.

یک زلزله زده شهر سی سخت مرکز شهرستان دنا، پرداخت ۱۰۰ میلیون تومان تسهیلات برای ساخت هر واحد مسکونی را ناچیز خواند و به ایلنا گفت: کسانی که ادعا می‌کنند با این تسهیلات و در این شرایط اقتصادی و گرانی می‌توانند با این میزان خانه بسازند، بیایند و خانه ما را بسازند.

یک سی سختی زلزله زده دیگر هم با اشاره به فرارسیدن فصل سرما اظهارداشت: از مسئولان و متولیان امر انتظار داریم برای زودتر ساختن خانه‌های مردم زلزله زده سی سخت فکری اساسی کنند تا این مردم از سرمایی که در حال فرا رسیدن است نجات پیدا کنند و در سرما تلف نشوند.

“هادی دوستانی”، از پرداخت نشدن ۱۸۵ میلیون تومان تسهیلات بلاعوض و سایر تسهیلات که قرار بود به زلزله زدگان پرداخت شود و البته بسیاری از زلزله زدگان دریافت نکرده اند هم خبرداد.

وی کمبود مصالح ساختمانی بویژه “سیمان” را از دیگر مشکلات کنونی برای زلزله زدگان سی سختی عنوان و خاطرنشان کرد: شرایط سختی پیش روی زلزله زدگان در زمستان امسال است و فصل سرما در شهر سی سخت برخلاف تمام شهر‌های استان کهگیلویه و بویراحمد زودتر شروع می‌شود.

“حکمت الله حاجتی”دیگر زلزله زده سی سختی از سختی‌های کنونی زلزله زدگان این شهر در شرایط کرونایی و اقتصادی اظهار نگرانی کرد و یادآورشد: زلزله و کرونا بلایایی است که اکنون بخش عمده‌ای از زلزله زدگان این شهر را زمین گیر کرده است.

“عبدالصمد رضایی”، فعال سیاسی و اجتماعی شهرستان دنا در خصوص وضعیت شهر زلزله زده سی سخت هم با بیان اینکه این روز‌ها دغدغه مردم شهر سی سخت زیاد شده است، اظهار داشت: برای احداث منازل مسکونی زلزله زدگان سی سختی با تغییر دولت‌ها خللی ایجاد شده که دولت سیزدهم باید شتاب دوچندان تری نسبت به ساخت و ساز واحد‌های مسکونی در این شهر از خود نشان دهد.

خواندن  ویدیو: تمجید AFC از عملکرد اخباری در لیگ قهرمانان آسیا

این فرهنگی ساکن شهر سی سخت، استمهال نشدن تسهیلات بانکی را از دیگر دغدغه‌های زلزله زدگان ذکر و یادآورشد: در قول‌ها و وعده‌های داده شده مسئولان، دادن تنفس برای تسهیلات زلزله زده بود که مشکلاتی در این ارتباط از سوی برخی بانک‌ها ایجاد شده است.

“علی فرد”، شهردار سابق شهر سی سخت هم در خصوص هزینه گرفته شده از زلزله زدگان برای صدور پروانه، خاطرنشان کرد: شهرداری برای منازل ۱۰۰ متر، پروانه رایگان صادر کرد که در این ارتباط ۸۳۰ پروانه صادر و مبلغ هفت میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان از بنیاد مسکن طلبکار است.

پرداخت تسهیلات ساخت و ساز منازل زلزله زده به صورت قطره چکانی

رئیس شورای شهر سی سخت هم به ایلنا گفت: ۸۰ متر زیربنا برای منازل مسکونی مردم این شهر بسیار کم است و میزان تسهیلات هم برای همین ۸۰ متر هم پاسخگو نیست و هر متر خانه با سه میلیون تومان ساخته می‌شود که با این روند، تسهیلات اختصاصی ناچیز است.

“حمید تقی زاده” با بیان اینکه بسیاری از شهروندان سی سختی بُنیه اقتصادی ضعیفی دارند، اظهارداشت: تسهیلات بصورت قطره‌چکانی در اختیارمردم قرار می‌گیرد و اکنون که هفت ماه از زلزله سی‌سخت گذشته هنوز تغییر کاربری‌ها بطور کامل انجام نشده و ما معتقدیم این نوع کار کردن، مدیریت بحران نیست.

وی با اظهار تاسف از اینکه اقساط وام‌ها هم قطره چکانی آزاد می‌شود که انتظار می‌رود این مشکل حل شود، خاطرنشان کرد: در بحث صدور پروانه‌ها از طرف شهرداری این کار صورت گرفته و قرار بود مازاد هزینه صدور پروانه، توسط بنیاد مسکن پرداخت شود که تا کنون جز یک مبلغ جزئی هیج مبلغی به شهرداری پرداخت نشده است.

رئیس شورای شهر سی سخت با بیان اینکه بخش زیادی از خانه‌هایی که در زلزله تخریب شده الان گرفتار کمیسیون ماده پنج هستند و نتوانسته اند پروانه و تسهیلات بگیرند، اظهارداشت: زلزله در همه مناطق رخ داده، اما به خانه‌های تخریب شده خارج از محدوده شهر هیچ خدماتی داده نشده است.

تقی زاده گفت:هیچ خسارتی از طرف سازمان جهاد کشاورزی به طرح‌های خسارت دیده کشاورزی پرداخت نشده و از سویی طبق قانون مصوب شده مجلس باید تسهیلات بانک‌ها را امهال کنند، اما هیچ گونه اقدامی نشده است.

امام جمعه سی سخت هم با سنگین ارزیابی کردن زلزله این شهر در روز آخر بهمن ماه سال گذشته، اظهارداشت: حادثه‌ای که در سی سخت اتفاق افتاد بسیار سنگین بود و انتظار از مسئولین کشور این است که همچون گذشته در کنار این مردم باشند.

“ناصر مصباح نژاد” با اشاره به مشکلات اعتباری برای بازسازی، یادآورشد:مردم انتظار دارند برای تکمیل ساخت منازل خود حداقل مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان دیگر به تسهیلات اضافه شده و از سویی تسهیلات معیشتی هم تنفس داده شود.

امام جمعه سی سخت با تاکید براینکه حق هر ایرانی یک مَسکن است، با اظهار تاسف ادامه داد: ۲۵۰ مستاجر در شهرستان دنا بدون سرپناه هستند و پیشنهاد می‌کنم دولت برای آنان زمینی اختصاص و برای این افراد خانه احداث شود.

شرایط ساخت و ساز در سی سخت مناسب نیست

فرماندار شهرستان دنا هم به ایلنای یاسوج گفت: فصل سرما تقریبا در این شهرستان شروع شده و شرایط ساخت و ساز مناطق زلزله زده شهرستان دنا بخصوص شهر سی سخت مناسب نیست و تقریبا ۶۵ درصد واحد‌های مسکونی این منطقه در مرحله سقف هستند و احتمال دارد که تا یک ماه آینده، خانه خود را تکمیل کنند، اما حدود ۳۰ درصد واحد‌های مسکونی مردم زلزله زده سی سخت احتمال دارد که تا رسیدن فصل سرما به طول بینجامد که باید تدیبر ویژه‌ای اندیشیده شود.

خواندن  جریمه ۲۹۶۳ خودرو ناقض محدودیت‌ها در گلستان

” عبدالحمید پناهی ” با بیان اینکه شهر سی سخت در بدترین برهه زمانی و در شرایط اقتصادی خاصی که کشور دچار آن بود دچار زلزله شده است، تصریح کرد: هم اکنون نیز با کمبود اعتبارات و کمبود نقدینگی در امر بازسازی مواجه بوده که مشکلات زیادی را ایجاد کرده است.

وی گفت: دولت ۱۴۱ میلیارد تومان تسهیلات بلاعوض برای زلزله زدگان سی سختی مصوب کرد، اما از این مقدار ۹۷ میلیارد و ۷۰۰ میلیون پرداخت شده و اکنون تعداد زیادی از زلزله زدگان نیمی از باقیمانده تسهیلات خود را دریافت نکرده اند.

پناهی افزود: تسهیلات پیش بینی شده جوابگوی نیاز مردم نیست و برای واحد‌های مسکونی با زیر بنای ۷۰ تا ۸۰ متری است و این در حالی است که بیشتر زلزله زدگان منازل با زیر بنای بیش از ۱۸۰ متر به بالا ساخته اند که نیاز است دولت در این زمینه کمک کند و، چون سی‌سخت روی گسل قرار دارد برای استحکام بیشتر، نیازمند افزایش اعتبارات هستیم.

بنیاد مستضعفان تنها به ۳۰ درصد تعهدات خود عمل کرده است

فرماندار دنا از کمبود سیمان برای ساخت و ساز واحد‌های مسکونی زلزله‌زدگان سی سختی هم خبرداد و آن را یکی از مشکلات جدی آنان عنوان و یادآورشد: بنیاد مستضعفان تأمین کامل سیمان رایگان مورد نیاز برای بازسازی خانه‌های خسارت دیده و مناطق آسیب دیده از زلزله شهرستان دنا را عهده دار شده، اما اکنون ۳۰ درصد از تعهد خود را در این ارتباط محقق کرده است.

وی گفت: به هر واحد مسکونی خسارت دیده احداثی سی سخت ۱۶۰ کیسه معادل هشت تن به صورت رایگان تحویل داده می‌شود و تاکنون ۲۵ درصد سیمان رایگان تحویل شده است.

پناهی با بیان اینکه از ۱۰ میلیارد تومان مبلغ تعهدی ستاد اجرایی فرمان حضرت امام نیز تنها ۴۰ درصد پرداخت شده است، خاطرنشان کرد: زلزله زدگان درخواست افزایش تسهیلات بلاعوض را دارند در حالی که تاکنون بیش از ۴۰ میلیارد تومان از اعتبارات بلاعوض پرداخت نشده است.

فرماندار شهرستان دنا با بیان اینکه یکهزار و ۷۰۰ واحد مسکونی شهر و روستایی احداثی در این شهرستان وجود دارد، تصریح کرد: تاکنون حدود ۳۰۰ واحد مسکونی در شهر و روستا‌های زلزله زده شهرستان دنا تکمیل و تحویل شده است.

پناهی با بیان اینکه ۲۰۰ واحد مسکونی خسارت دیده از زلزله در شهر سی سخت به صورت فلزی یا پیچ مهره در حال ساخت است، ادامه داد: در خصوص تنفس وام‌های زلزله زدگان سی سخت که مشمول دوسال بخشودگی می‌شوند باید محل این مساله مهم مشخص شود که تاکنون به همین علت اجرایی و محقق نشده است.

پرداخت نصف تسهیلات باقیمانده بلاعوض به زلزله زدگان سی سختی

مدیرکل بنیاد مسکن استان کهگیلویه و بویراحمد هم گفت: از یکهزار و ۷۰۰ واحد احداثی، هزار و ۲۰ واحد در سی‌سخت است که تا پایان مهر ۸۰ تا ۹۰ درصد تکمیل می‌شوند.

” اسماعیل باقری “، خواستار تخصیص ۵۰ درصد دیگر تسهیلات بلاعوض شد و اظهارداشت: انتظار می‌رود به زودی ۵۰ درصد دیگر بلاعوض گرفته شد تا مردم قبل از فرا رسیدن فصل سرما سرپناه داشته باشند.

خواندن  الهامی:مقابل گل گهر مهمترین بازی فصل را داریم

مدیرکل راه و شهرسازی استان کهگیلویه و بویراحمد هم از مطالعه گُسل‌های سی‌سخت خبرداد و گفت: با همکاری دانشگاه یاسوج، مطالعات اولیه در خصوص گسل‌ها و ضریب زلزله در سی‌سخت شکل گرفت و ضریب زلزله در آیین نامه از سه دهم درصد به ۳۵ صدم درصد تغییر کرد و باعث شد حجم آرمتور مصرفی و نوع سازه در سی‌سخت سنگین‌تر شود و بار مضاعف برای سی‌سخت‌ها داشته باشد.

“پژمان نیک اقبالی” افزود: پیشنهاد کردیم سی‌سخت پایلوت کشوری برای بازسازی پس از زلزله باشد که البته کار‌هایی در سی‌سخت انجام می‌دهیم تا شهر را به لحاظ ِالمان‌ها، گردشگرپذیر کنیم.

وی از بازشدن سامانه و ثبت‌نام مردم سی‌سخت در طرح اقدام ملی مسکن برای بار دوم خبرداد و اظهارداشت: از وزارت راه و شهرسازی قول گرفتیم که سی‌سخت استثناء دیده شود و تسهیلات اقدام ملی مسکن در اختیار کسانی که زمین دارند و نیازمند تسهیلات هستند قرار گیرد.

نیک اقبالی گفت: تسهیلات اقدام ملی ۱۷۵ میلیون تومان با بهره ۱۸ درصد است و مردم درخواست می‌کنند که این تسهیلات در اختیار آن‌ها قرار گیرد که اگر اختصاص داده شود می‌تواند به روند بازسازی سی‌سخت کمک ویژه‌ای شود.

اگر لازم باشد تا هفته‌ها در سی‌سخت می‌مانم

رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی کشور هم تاکیدکرد که مردم ایران باید از بهترین امکانات برخوردار و بهترین زندگی را داشته باشند و این حق نباید در حد آرزو بماند.

“اکبر نیکزاد” در حاشیه نشست ستاد بازسازی سی سخت مرکز شهرستان دنا به ایلنا از یاسوج گفت: قرار بود سیمان رایگان توزیع و وام‌های بلاعوضی به زلزله زدگان سی سختی پرداخت شود که همه در حال پیگیری بوده و تعدادی هم پرداخت شده است.

وی با تاکید براینکه تسهیلاتی که پرداخت می‌شود باید در همان مسیری که تعریف شده هزینه گردد نه اینکه جای دیگری هزینه شود، اظهارداشت: تیم قوی سازه و معماری برای پروژه‌های مهم بنیاد مسکن کشور در تهران مستقر است که چند نفر از اساتید دانشگاه یاسوج در آن حضور دارند و باید از این ظرفیت برای ساخت شهر سی سخت استفاده کرد.

رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با بیان اینکه پیگیر افزایش تسهیلات و اعتبارات برای بازسازی شهر سی سخت است، تاکید کرد: در صورت تخصیص تسهیلات و کمک بلاعوض، تمامی مردم سی سخت، حتی آن‌هایی که ساخت منازل شان تمام شده، از آن بهره‌مند خواهند شد.

نیکزاد گفت: واحد‌هایی که در سی سخت زلزله زده ساخته می‌شود باید دارای آمار‌های دقیقی باشد و حتی اگر لازم باشد من هفته‌ها در این شهر می‌مانم.

وی با تاکید براینکه شهر سی سخت می‌تواند پایلوت گردشگری باشد و باید تدابیر لازم در این جهت صورت گیرد، اظهارداشت: بنیاد مسکن هر متر مربع خانه در سی‌سخت را با ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان می‌سازد.

رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گفت: سازمان نظام مهندسی باید تلاش کند که خانه‌ها فنی ساخته شود و بنیاد مسکن با تمام توان در حال تامین بتن مورد نیاز منازل زلزله زدگان سی سختی است.

نیکزاد با قدردانی از پرویز فتاح رئیس بنیاد مستضعفان هم تصریح کرد: آقای فتاح مقدار مشخصی سیمان به صورت بلاعوض به سی‌سخت کمک کرده و امیدوارم بزودی مابقی سیمان مورد نیاز این شهر را هم تامین کند.

شهرستان ۴۲ هزار نفری دنا به مرکزیت سی سخت در ۳۵ کیلومتری غرب یاسوج قرار دارد.Source link