5653914

آبشار روستای آبگرم کلات نادری در فهرست میراث طبیعی ملی ثبت شد


به گزارش خبرآنلاین، سید جواد موسوی با اعلام این خبر افزود: این آبشار با ارتفاع ۲۴ متر در مجاورت روستای آبگرم، دهستان پساکوه، بخش زاوین در ۷۹ کیلومتری شهرستان کلات نادری قرار دارد.

وی ادامه داد: برای رسیدن به آبشار، پس از عبور از روستای آبگرم، در مسیری که باید بصورت پیاده تردد کرد، پس از طی کردن راهی حدود نیم ساعت به آبشار زیبای آبگرم خواهید رسید. نام این آبشار از روستای آبگرم که دارای چشمه‌های آبگرم زیادی است گرفته شدهاست. این محدوده بهترین وزیباترین چشم اندازهای کلات نادری دآن دیده می‌شود.»

هم‌چنین محمود طغرایی مدیر دفتر ثبت آثار تاریخی و طبیعی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی درباره توپوگرفی این منطقه گفت: «وضعیت کنونی منطقه مورد مطالعه پس از فرآیند فرسایشی به‌طریقی ظاهر شده است که زخنمون‌های آهکی کوه های مرزداران دو و سازند تیرگان در دامنه‌های مخالف به‌صورت صخره‌های سنگی و دیوارهای با شیب تند وعمودی و در دامنه‌های موفق بسته به شیب چینه‌ها، دامنه‌های منظم ویا نامنظم با تظاهرهای سنگی متفاوت را بوجود آورده است.»

او  با اشاره به بررسی‌های زمین شناسی صورت گرفته درباره این اثر طبیعی اظهار کرد: «منطقه مورد مطالعه جزئی از زون کپه داغ است که مرتفع‌ترین قله امروزی آن در جنوب این حوضه واقع شده است»

وی تصریح کرد:منطقه مورد مطالعه دارای مساختی بالغ بر ۶۶۵۸ هکتار که شامل سازندهای ژوراسیک میانی (سازند چمن بید) ژوراسیک فو قانی (آهک مرزداران) و قسمت تحتانی کرتاسه زیرین به ترتیب سازند شوریچه،تیرگان و ناحیه کوچکی هم سازند سرچشمه است. تاثیر عامل ارتفاع و شیب زمین، میزان بارندگی و اقلیم منطقه باعث شده که جزو منطقه رویشی ایرانی تورانی  قرار گیرد.

خواندن  مراسم وداع با پیکر حجت الاسلام شهید اصلانی در حرم رضوی

طغرایی گفت: با توجه به آب و هوای منطقه خشک تنوع گذاری در منطقه به چشم نمی خورد و گونه غالب آن درختان ارس  و گونه های درختی و درختچه ای دیگری مانند گراس در منطقه وجود دارد. از محصولات غیر بومی می توان به زراعت آبی برنج و دیم گندم و کنجد نام برد.

مدیر دفتر ثبت آثار تاریخی و طبیعی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی یادآور شد: منطقه مورد نظر دارای طبیعت زیبایی  بوده و گردشگران زیادی را از شهرهای مختلف، بویژه شهر مشهد به خود جذب کرده است از طرفی از آب این چشمه ها برای مداوای امراض استفاده می شود و همچنین کشاورزان از آب این چشمه ها برای آبیاری مزارع  استفاده می کنند

۴۶Source link